Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
rickcurnutte
Flick Fan - 65 Films Ranked
Member Since: Mar 3, 2009
Location: Australia
Bio: This is not Rick Curnutte. It is merely a collection of all his film reviews.
Recent Rankings
10 The Business of Fancydancing (2002) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...attempts to be all things for all people and winds up being nothing for anyone."
45 Brotherhood of the Wolf (2001) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...a sly and impressive epic that stuns with its bravado, even while it moves with its passionate heart."
40 Bowling for Columbine (2002) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "Moore continues to shock and inform international audiences with his extreme wit and abrasive political agenda."
30 The Texas Chainsaw Massacre (2003) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...a big, bloated, empty shell of a film, full of style but lacking any depth whatsoever."
20 Thunderbirds (2004) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...lacking in the thrills department for both adults and children."
55 The Village (2004) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "The first major studio film that fully tackles post-9/11 paranoia...a stunningly effective political film...not only Shyamalan's best film, but his most challenging."
60 The Passion of Joan of Arc (1928) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...one of those legendary films in the canon that every cineaste knows about, but seemingly many have never seen."
60 The Brown Bunny (2003) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...unusually moving...meditative...painterly and expressive..."
20 Team America: World Police (2004) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "...an ultimately mundane affair. "
20 The Machinist (2004) - Mar 04, 2009
Mini-Review: "Anderson allows his film to collapse due to exhaustion..."
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with rickcurnutte. Why not go rank more films, then come back and check it out again?