![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
rsdixon | |
![]() |
Flick Fan - 51 Films Ranked
Member Since: Mar 12, 2010
Location: Ashland, OR, USA
|
|
Bio: I love movies. I estimate I've watched 3,000 - 4,000 movies (so far). I rate SciFi, European, high-CGI, and "complicated" plot movies higher than most. I rate older (e.g 1920 - 1960), Asian, and children movies lower than most. I enjoy female nudity and tasteful consensual sex scenes, but I dislike gratuitous violence and abhor sexual violence. I have given a low rating to Pulp Fiction, which is one of the highest rated IMDB films, because of its excessive and unnecessary (IMHO) violence.
| |

| 95 | A.I. Artificial Intelligence (2001) - Mar 13, 2010 |
| 80 | Solaris (1972) - Mar 13, 2010 |
| 95 | Slumdog Millionaire (2008) - Mar 13, 2010 |
| 30 | The American Astronaut (2001) - Mar 13, 2010 |
| 80 | Superbad (2007) - Mar 12, 2010 |
| 95 | Amélie (2001) - Mar 12, 2010 |
| 80 | Apollo 13 (1995) - Mar 12, 2010 |
| 75 | X-Men: The Last Stand (2006) - Mar 12, 2010 |
| 90 | Moulin Rouge! (2001) - Mar 12, 2010 |
| 85 | Coneheads (1993) - Mar 12, 2010 |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |