Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
seanfunk
Movie Buff - 490 Films Ranked
Member Since: Apr 8, 2008
Location: UK
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
50 Brüno (2009) - Aug 04, 2009
Mini-Review: Saw it at the cinema - can I have my £7.20 back, please?
55 Saw II (2005) - Aug 04, 2009
65 Saw (2004) - Aug 04, 2009
80 Boys Don't Cry (1999) - Aug 04, 2009
Mini-Review: It's easy to compare this to Brokeback but for me it's more brutal and Brandon is a such a misguided and lost soul that you want to reach out. Swank plays this amazingly well and I find that her performance pulls you around emotionally while never pushing you away totally. The metaphorical capacity of this story speaks to all of that have ever withheld something of ourselves from others but in this case there not a lesson to be learned as such. I enjoyed this more than the score is telling.
30 Mr. Brooks (2007) - Aug 04, 2009
Mini-Review: Obvious, intellect-insulting garbage. The minute I saw Bill Hurt as the alter-ego personified it just switched me off. There were so any themes left unexplored and so many great opportunities missed with the plot.
86 Dog Day Afternoon (1975) - Jun 03, 2009
75 Gosford Park (2001) - Jun 03, 2009
60 Wedding Crashers (2005) - Jun 03, 2009
20 Boat Trip (2002) - Jun 03, 2009
72 Pineapple Express (2008) - Jun 03, 2009
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with seanfunk. Why not go rank more films, then come back and check it out again?