Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
sebby
Cinema Addict - 2239 Films Ranked
Member Since: Jul 25, 2007
Location: Houston, TX, USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
20 The Bank Dick (1940) - Feb 08, 2012
Mini-Review: WC Fields daringly takes a go at early method acting, imbibing voraciously on set between takes in an effort to make his on-screen portrayal of Egbert Souse as mumbly, incoherent, disgusting and uninteresting as possible.
75 The Killers (1946) - Feb 08, 2012
70 The Public Enemy (1931) - Feb 05, 2012
Mini-Review: This is the first film where Jimmy Cagney shed his reputation as a second-rate on-screen doily-crimper and started shooting people who asked him, "Hey small guy, where be my doilies?" Doesn't sound likely? Imagine this: the film was originally meant to be a farcical commercial for Bavarian Cream Stout. William Wellman, seeing the potential pay-off in Cagney's horrific murder spree, decided to roll with the punches and even on two occasions strangled PAs who questioned what the hell was going on.
65 Forks Over Knives (2011) - Feb 05, 2012
Mini-Review: The one thing we can be sure of is this: no one cares enough to switch from a diet of gluttonous indulgence to life-saving veganism until they have one foot and three genitals in the grave (see: Clinton, Bill) so the message will fall on deaf ears (the ears are deaf because they have bacon in them).
70 50/50 (2011) - Feb 05, 2012
Mini-Review: It is no secret that after Mysterious Skin Joseph Gordon-Levitt has been furiously loved by homosexuals. Now he can rest comfortably knowing that people with weird back cancers will love him, too.
75 Malcolm X (1992) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Act 1: Let's be like a dark flavor of white people! Act 2: All white people are the devil! Act 3: Some white people are okay and black people are going to kill me!
70 Fast, Cheap & Out of Control (1997) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Errol Morris is best when keeping to one subject rather than sewing together a wayward cinematic quilt constructed from his cadre of nefarious weirdos. However, there's still some real fun in this film, particularly as it pertains to the life of the bow-tied child snatcher.
65 Safety Last! (1923) - Feb 05, 2012
Mini-Review: I know Bill Murray absolutely thinks this movie is the bee's tits, and I will flog myself with a frozen leek later for saying this, but not everything Bill Murray says is scripture. It ain't bad, but it also ain't Chaplin or Keaton.
96 All That Jazz (1979) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Now this is a motherfucking movie. Audacious, over the top,and filled to the brim with bullshit, sex, and a stylish goatee from Roy Scheider that would fit in well at any suburban key party.
80 Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008) - Feb 05, 2012
Mini-Review: It is all so fantastic and fun that I cannot help but waste my time checking out other worthless projects from Whedon and Harris.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with sebby. Why not go rank more films, then come back and check it out again?