Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
sl0wdjin
Movie Buff - 136 Films Ranked
Member Since: Nov 14, 2006
Location: Pownal, Vermont, USA
Age: 67
Gender: Male
Status: Single
Message Sent!
500 characters left
Bio: Genuine couch potato. Heavily into mailing lists, surfing, email corro, watching TV (e.g. movies, THE CLOSER, BURN NOTICE, DEXTER), reading (mostly mysteries; e.g. Block, Perry, Mayor, Burke, Hiaasen, Connelly).
Recent Rankings
85 Drive (2011) - Oct 01, 2011
Mini-Review: Best movie I've seen in years. Excellent crime noir with many memorable performances.
30 Rise of the Planet of the Apes (2011) - Aug 19, 2011
Mini-Review: Gave up 34 minutes into this. Serkis and Lithgow and the FX were fine, but they didn't know what to do with the human characters. The protagonist did a reset from bad guy to good guy as soon as the plot required him to take care of the monkey, and the other human characters were scum apparently to motive us to root more for the furry little folks. As David Cross commented on Tim Burton's rendition of the PotA movie: "Get your stinking movie away from me, you damn, dirty screenwriter!"
65 Edge of Darkness (2010) - Feb 07, 2010
Mini-Review: Decent ass-kicker noir.
65 Avatar (2009) - Jan 24, 2010
Mini-Review: Much of it was excellent, and it was certainly a wild visual ride. On the negative side, I've read and seen this storyline too many times before.
45 The Book of Eli (2010) - Jan 24, 2010
Mini-Review: I've liked Denzel Washington in most of his roles. I liked the Mad Max elements within this movie. But a plotline based on God having told Denzel to take the last bible "West" because all other copies were burned by sinners, is just a bit much. I suppose his copy might have gotten burned, too, just to make me feel better about the movie, but I knew that wasn't going to happen... The plot twist at the end is telegraphed loudly enough to wake you if you fall asleep watching the movie.
75 Zombieland (2009) - Oct 10, 2009
70 Unforgiven (1992) - May 30, 2009
50 Angels & Demons (2009) - May 18, 2009
50 Star Trek (2009) - May 18, 2009
Mini-Review: A ton of problems, but found it as watchable as one of the lamer episodes of the original series. Watchable, but cringe-worthy.
75 Crank (2006) - May 02, 2009
Mini-Review: Metric tons of fun.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with sl0wdjin. Why not go rank more films, then come back and check it out again?