![]() |
currently at ...
|
|
||||||||
spandrel | |
![]() |
Flick Fan - 87 Films Ranked
Member Since: May 2, 2009
Location: CT, USA
|
|
Bio: philosopher: critical of romantic predictability, gratuitous violence, and manipulative soundtracks. What I cherish: Subtle humor, multiple-character development, and resilience where it's least expected. Also a fan of the DTWOF rule for good movies...
| |

| 89 | Examined Life (2008) - Jun 05, 2009 |
| 86 | Winged Migration (2001) - May 07, 2009 |
| 89 | Driving Miss Daisy (1989) - May 07, 2009 |
| 60 | Little Shop of Horrors (1986) - May 07, 2009 |
| 91 | The English Patient (1996) - May 07, 2009 |
| 89 | The Piano Teacher (2001) - May 07, 2009 |
| 85 | Mystic River (2003) - May 07, 2009 |
| 90 | Whale Rider (2002) - May 07, 2009 |
| 87 | The Full Monty (1997) - May 07, 2009 |
| 91 | The Story of the Weeping Camel (2003) - May 07, 2009 |
| Directors | Yasujiro Ozu |
Criticker.com © 2004-2012 - All Rights Reserved -
Privacy Policy |
Abuse Policy |
Contact |
About Us |
APIs |
Advertising & Press |
RSS8,146,000 Movie Rankings and Counting... |