Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
spazzcore
Flick Fan - 67 Films Ranked
Member Since: Aug 27, 2006
Location: Australia
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
90 American Beauty (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Kevin spacey is fantastic along with the rest of the cast. Honest, funny, and just a really good good example of great cinema.
70 American Pie (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: The classic teen comedy in which a million others tried and failed to imitate.
45 Antz (1998) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Mildly entertaining, but no match for the same year release of A Bugs Life.
75 Austin Powers: International Man of Mystery (1997) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Mike Myers at his hilarious best. The start of a pop-icon of the 90's. Original and has many genuine laughs.
69 Bad Santa (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: One of the best comedies of the year, with Thornton in great touch. The midget was a bit of a jackass, but a highly entertaining comedy.
80 The Boondock Saints (1999) - Aug 13, 2007
Mini-Review: One of my favorite action movies of all time. Classy, well cast and a great script with equally great delivery.
65 The Bourne Supremacy (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A good movie. An action movie made like they should be. Amazing car chases and action seens, but a little too corney and disjointed in places. But as far as action movies go, this is up there.
60 Bruce Almighty (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A farewell to Carey's classic comedic performances, and a pretty good way to say goodbye.
60 Catch Me If You Can (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A bit too long, but was amazing to watch what this guy could get away with and to catch a glimpse of another persons amazing life. A good watch, with good performances but wasn't a ball-tearer.
60 Coach Carter (2005) - Aug 13, 2007
Mini-Review: A typical rags to riches american sporting team/struggling black people movie. But still entertaining.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with spazzcore. Why not go rank more films, then come back and check it out again?