Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
squidblaine
Movie Buff - 156 Films Ranked
Member Since: Aug 18, 2009
Location: UK
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
70 Insomnia (2002) - Sep 18, 2011
86 Synecdoche, New York (2008) - Sep 01, 2011
78 Barton Fink (1991) - Sep 01, 2011
70 Do The Right Thing (1989) - Aug 24, 2011
70 Enter the Void (2010) - Aug 24, 2011
69 Fantastic Mr. Fox (2009) - Aug 24, 2011
73 Broken Flowers (2005) - Aug 24, 2011
42 Moon (2009) - Aug 14, 2011
63 Take the Lead (2006) - Sep 13, 2009
70 District 9 (2009) - Sep 06, 2009
Mini-Review: Let down by artificial suspense-increasing clichés, i.e: several going-to-talk-to-you-about-killing-you-instead-of-killing-you scenes, amongst other shortcomings. The protagonist is unlikeable in the beginning and his choices throughout the film don't do anything to redeem him in the end. A satisfying and engrossing film, thanks mostly to a strong premise and plot. Memorable.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with squidblaine. Why not go rank more films, then come back and check it out again?