Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Darren Aronofsky's Next...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
svicciarelli
Film Freak - 904 Films Ranked
Member Since: Mar 24, 2006
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
80 Pretty Woman (1990) - Aug 13, 2007
75 The Terminal (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Minor Spielberg. Interesting but inconsequential.
85 Punch-Drunk Love (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: brilliant but a bit too wrapped up in its own weirdness to be a truly great movie.
85 The Triplets of Belleville (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: only wordless movie i've seen. fun, not a minute of boredom.
45 The Matrix Reloaded (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: the wachowski's brother's comic book philosophy blows up in their faces with a sequel that is as incomprehensible as it is boring.
50 Fahrenheit 9/11 (2004) - Aug 13, 2007
Mini-Review: a good indictment that watches like a 'news in brief' of the past little while. will have a shelf life because of this fact - it's a documentary only marred by that tubby guy whose sarcasm keeps getting in the way.
60 Freaky Friday (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: average family friendly entertainment.
90 The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Epic entertainment whose extended ending is allowable given its scope.
40 Men in Black II (2002) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Garbage, really, save a few key scenes.
90 North by Northwest (1959) - Aug 13, 2007
Mini-Review: Classic Hitchcock.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with svicciarelli. Why not go rank more films, then come back and check it out again?