Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Oscar Nominations 2012
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
ted
Movie Buff - 301 Films Ranked
Member Since: Jul 26, 2008
Location: NYC, USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
70 I Love You, Beth Cooper (2009) - Jul 11, 2010
Mini-Review: Caught this on TV and had several good laughs. I was shocked when I went online afterwards and saw how harshly it had been panned by most.
50 The Lovely Bones (2009) - Feb 16, 2010
Mini-Review: Stanley Tucci was amazing, and there were a couple good CGI sequences, but otherwise this movie was lame. The ending is extremely contrived and unsatisfying.
80 Big Fan (2009) - Feb 12, 2010
Mini-Review: Entertaining, original, and much deeper than one might expect.
67 Wonder Boys (2000) - Jan 09, 2010
Mini-Review: Pretty entertaining and has some great moments, but certain elements were too silly for my tastes. To its credit, however, it wasn't as self-consciously offbeat as, say, the Big Lebowski or a Wes Anderson movie.
80 Fatal Attraction (1987) - Jan 08, 2010
Mini-Review: A model suspense flick. Pretty damn scary, and the creepy feeling lingers even after the movie's over.
80 The Bridge (2006) - Dec 09, 2009
Mini-Review: Powerful and memorable. Impressive piece of filmmaking.
64 Obsession (1976) - Nov 20, 2009
Mini-Review: It benefits from De Palma's usual flair, but the story is far-fetched, and the twist is predictable.
67 Raising Cain (1992) - Nov 13, 2009
Mini-Review: Serviceable De Palma thriller. Kept me entertained for 90 minutes and it has some memorable scenes as well.
60 Talk Radio (1988) - Nov 11, 2009
Mini-Review: Bogosian's performance makes for a compelling lead character, but I needed more of a plot. The national syndication storyline did nothing for me.
72 Detour (1945) - Nov 11, 2009
Mini-Review: Entertaining movie that holds up quite well. Excellent performance by Ann Savage. It's public domain so you can download it without worry.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with ted. Why not go rank more films, then come back and check it out again?