Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
thaklos
Cinema Addict - 2066 Films Ranked
Member Since: Jun 23, 2008
Location: Vancouver, British Columbia, Canada
Age: 26
Gender: Male
Status: Attached
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
84 Chronicle (2012) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Who could have know that such a soul would be found in such a thing as this? The agonizing angst is subtle enough to move, and I really felt for the squandered opportunity, the tantalizing possibility of happiness held at arms length and carefully thought away. This is a fantastic example of what can be done with genre when it takes itself seriously.
72 Take This Waltz (2011) - Feb 01, 2012
Mini-Review: This film isn't particularly pleasant, but it has its moments, and I think it strikes at the interesting tension between exploration and loyalty that is present in all relationships. That said the tone here was a bit too distanced, too divorced from reality. I did appreciate the performances, Rogen in particular showed a lot of range, and Williams almost managed to sell her too quirky character.
62 The Grey (2012) - Jan 29, 2012
Mini-Review: This film alludes to a lot more than it actually delivers. The claustrophobic cinematography effectively heightens the suspense, but when you take away the theatrics there just isn't much character left to work with. I would have appreciated a study that went beyond stereotypical values to find something unique in the situation, but this is just a repackaging of standard thriller tropes with a bit of northern exposure.
75 Haywire (2011) - Jan 22, 2012
Mini-Review: This film is stylishly executed and starts with a promising frame story. Unfortunately it ultimately boils down to straight forward revenge with the expected array of diabolical villains. I did appreciate the action scenes, they definitely have a refreshing edge to them, and Carano's performance is a huge part of that. The dramatic elements are flat, which I would attribute that to the style and script rather than the performances.
67 In Time (2011) - Jan 21, 2012
Mini-Review: This film's beauty, style, and imagination are squandered by its wrote development. Timberlake and Seyfried make a deliciously charismatic couple, but their trials feel forced and unnatural, and the narrative lacks the subtlety demanded by the concept. I wish the film's execution were less tarnished by its commercial aspirations, it felt hauntingly redeemable even as it cut to black. It may be unfair to ask for something as ephemeral as heart, but for me that was the missing ingredient.
76 Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011) - Jan 05, 2012
Mini-Review: Smooth, often too smooth for its own good. This film needed a few more bones to hold its meaty banter together, but I still appreciated both the succulent flavour of the interplay and the quicksilver pacing. Downey Jr. is charismatic, Law remains an excellent partner, and Harris' Moriarty is wickedly fun. Unfortunately Rapace isn't given anything to do and McAdams deliciously criminal Adler begs for more screen time. Misgivings aside the film leaves me wanting more, which is always a good sign.
72 The Debt (2010) - Jan 02, 2012
Mini-Review: This film is competently constructed and has the tone of a strong film without the corresponding narrative. This odd combination, coupled with multiple timelines, makes it difficult for the large cast to sufficiently develop their characters. This results in a film that feels both wrote and somewhat distant.
62 Real Steel (2011) - Jan 01, 2012
Mini-Review: This is an unimaginative boxing film with incredibly generic characters. The film's conception of the future is neither realistic nor particularly interesting. Definitely not worth the time.
78 The Adventures of Tintin (2011) - Dec 31, 2011
Mini-Review: This adaptation suffers from overly archetypical characters and a guaranteed to please adventure plot. These elements are simply too rote to hold my interest, although the film does have a pretty good sense of humour. What did impress me was the fantastic cinematography, the technology being used facilitated incredible action sequences, in particular I fell in love with the incredibly long shots in the chase through Baghar.
78 The Business of Being Born (2008) - Dec 30, 2011
Mini-Review: While this film's bias is clear it provides evidence for a range of positions while providing some intriguing arguments against modern obstretic practices and and for more natural births. I was a bit annoyed by the lack of solid statistical information at a few points during the film, and some of the talking heads seemed unreliable. Ultimately I was most convinced by the OB/GYN commentary, but I appreciate the broader perspective provided by the film.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with thaklos. Why not go rank more films, then come back and check it out again?