Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
thesleepwalk
Movie Buff - 310 Films Ranked
Member Since: Dec 28, 2008
Location: Boston, MA, USA
Gender: Male
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
25 The Hangover (2009) - Jun 21, 2009
Mini-Review: Stupid, offensive, and annoying.
35 City of Ember (2008) - May 11, 2009
Mini-Review: Bland and formulaic with some neat ideas I guess if I hadn't seen them in every single other sci-fi movie ever made.
70 Star Trek (2009) - May 09, 2009
Mini-Review: Good inside jokes; well cast; clever approach to alternate reality...silly plot.
70 Angels with Dirty Faces (1938) - May 09, 2009
Mini-Review: Decent movie.
25 X-Men Origins: Wolverine (2009) - Apr 25, 2009
Mini-Review: It would be difficult to make a film that handles this character more poorly than this attempt does. Absolute garbage.
50 Synecdoche, New York (2008) - Apr 25, 2009
Mini-Review: I love Kaufman, but this was pretentious and draggingly long and aimless.
65 Adventureland (2009) - Apr 04, 2009
Mini-Review: I liked the delicate pace and realism of the movie quite a bit, but the story was pretty weak and obvious. It was nice to see a departure from the standard feel for a movie like this and Martin Starr is my hero, so overall, a good time.
60 Sorry, Wrong Number (1948) - Mar 15, 2009
Mini-Review: Decent faux Hitchcock movie, but it has good things in it and the ending did surprise me.
40 Watchmen (2009) - Mar 06, 2009
Mini-Review: Full review at: http://www.the-motion-sick.com/2009/03/watchmen-review.html The best way I can summarily describe Watchmen is that it is the film equivalent of a wedding band. There is usually a technical perfection in the performance, but it is absolutely devoid of soul.
60 Galaxy Quest (1999) - Mar 03, 2009
Mini-Review: Cute Star Trek/Trekkies satire. Gets a bit silly at times.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with thesleepwalk. Why not go rank more films, then come back and check it out again?