Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Jim Jarmusch's Dead Man...
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
tinysausage
Film Freak - 974 Films Ranked
Member Since: Feb 7, 2010
Location: Brighton, UK
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
88 A Separation (2011) - Feb 08, 2012
Mini-Review: Essentially decent people find themselves in impossible positions in the pressure cooker of modern Tehran. Riveting throughout, this complex drama beautifully illustrates that everyone - whether modern or traditional, middle- or working-class, man or woman - has reason to feel that they are doing the right thing, while losing the way in the moral maze. And the weight of their actions falls on the shoulders of the children. A powerful film that will stay with me for a long time.
86 Oslo, 31. August (2011) - Feb 07, 2012
Mini-Review: Superb examination of life after rehab, highly intelligent, subtle and with no simplistic answers. The filmmaking and acting are first rate.
56 Holy Smoke (1999) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Despite some memorable moments - Winslet dancing to Alanis Morissette is one - this film failed for me as it didn't know what it was trying to be. Is it a serious treatment of the subject? In parts it seems to be, Winslet and Keitel are good. But then it descends into farcical comedy. If it's trying to point out the hypocrisy of those supposedly "saving" her, there's no need to bludgeon us with it
82 Martha Marcy May Marlene (2011) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Terrific examination of a young woman caught between two worlds, neither of which she can belong in. Durkin cross-cuts brilliantly between these two lives, giving us pieces of the puzzle but not the whole picture. The minimal score is very effective too, and there is great use of silence. A remarkable debut.
74 A Dangerous Method (2011) - Feb 04, 2012
Mini-Review: Despite the dry subject matter, there are many pleasures to be had here: the wry wit, Fassbender and Mortensen at the top of their game, the sumptuous art design and cinematography. But the ending was a bit of a damp squib.
68 Changing Lanes (2002) - Feb 04, 2012
Mini-Review: Low-key, intelligent thriller pondering the ethical choices we make. Strong performances from Affleck and especially Jackson.
82 Memories of Murder (2003) - Feb 02, 2012
Mini-Review: Terrific blend of mystery, black comedy and social commentary which lifts this above the usual procedural. Surprising and thought provoking.
80 Fitzcarraldo (1982) - Feb 01, 2012
75 Cave of Forgotten Dreams (2011) - Feb 01, 2012
Mini-Review: The usual Herzog concoction of beauty, poetry, eccentrics and... alligators. Again.
51 Curse of the Golden Flower (2006) - Feb 01, 2012
Mini-Review: Garish soap opera which redeems itself slightly in the last act.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with tinysausage. Why not go rank more films, then come back and check it out again?