Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
tommyd
Movie Buff - 166 Films Ranked
Member Since: Aug 18, 2007
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
99 The Birth of a Nation (1915) - Aug 18, 2007
Mini-Review: The importance of this film can NOT be understated. It is the precursor to all modern Hollywood films. While its subject matter is reprehensible, its greatness is in its technical breakthroughs. While its not a film to shown to impressionable children, it is of inestimable value to anyone who wishes to understand the "art" of filmmaking.
100 Citizen Kane (1941) - Aug 18, 2007
92 Full Metal Jacket (1987) - Aug 18, 2007
88 An Inconvenient Truth (2006) - Aug 18, 2007
84 You've Got Mail (1998) - Aug 18, 2007
86 Sliding Doors (1998) - Aug 18, 2007
82 Miami Vice (2006) - Aug 18, 2007
86 Waking Life (2001) - Aug 18, 2007
98 American History X (1998) - Aug 18, 2007
Mini-Review: Edward Norton is outstanding in this role.
85 Bad Santa (2003) - Aug 18, 2007
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with tommyd. Why not go rank more films, then come back and check it out again?