Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum New Movie Pic Game
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
tromeo
Flick Fan - 36 Films Ranked
Member Since: Feb 16, 2009
Location: Brooklyn, New York, USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
95 Aliens (1986) - Feb 16, 2009
Mini-Review: This is the perfect sci fi movie, both in the modern and classic senses. My favorite Cameron movie
95 The Wizard of Oz (1939) - Feb 16, 2009
Mini-Review: When I survey any friends about their favorite movies, this one is on everyone's list. I have seen it hundred's of times and recite my favorite lines everytime
90 The Dark Knight (2008) - Feb 16, 2009
Mini-Review: Another great wedding of ideas and action for Nolan. Bale is more of a mystery in this one but Ledger is riveting.
89 Before Sunset (2004) - Feb 16, 2009
Mini-Review: I like this kind of movie, where it's the conversation and not the situation. Can't beat the settings and the performances
85 The Day After Tomorrow (2004) - Feb 16, 2009
Mini-Review: Kind of goofy but it has some compulsion for me. I watch it whenever it's on. Illogical set pieces but they sort of work.
92 The Matrix (1999) - Feb 16, 2009
Mini-Review: A movie I can watch anytime, sans logic but not without thought. You can't line up action and ideas any better
98 Volver (2006) - Feb 16, 2009
Mini-Review: Right now my favorite Almodóvar film and Cruz is just sensational. Moving, funny, with a song in the middle that made me cry
96 The Silence of the Lambs (1991) - Feb 16, 2009
Mini-Review: I don't really know why this film is so compulsive for me but I have seen it many times and it's characters and language draw me in closer, closer each time
90 Memento (2001) - Feb 16, 2009
Mini-Review: Real slick but moving and entertaining. No real sympathy for the characters but it's just a ripping good story
85 Hotel Rwanda (2004) - Feb 16, 2009
Mini-Review: Good movie but it's the actual events that are so compelling. You can hardly believe what people will do to each other and what they will do for each other.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with tromeo. Why not go rank more films, then come back and check it out again?