Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
venom256
Movie Buff - 203 Films Ranked
Member Since: May 18, 2009
Location: cork, Cork, Ireland
Age: 27
Gender: Male
Status: Attached
Bio: Just a man on a mission to watch great films, and I'm using Criticker to help me discover the ones I haven't seen yet.
Recent Rankings
66 Ondine (2009) - Mar 06, 2010
Mini-Review: Not a fan of CF but he did OK here, story was OK, scenery was beautiful which added the magical factor to the film. In the end we learn that people make reality fit with their beliefs even though what's actually true is far more ordinary and dull.
69 Mean Creek (2004) - Feb 28, 2010
Mini-Review: I liked this one. You knew what was coming but it didn't matter because it was done really well. Good performances by the kids. Quietly effective.
68 Ferris Bueller's Day Off (1986) - Feb 16, 2010
Mini-Review: Classic film, not as hilariously funny as a modern comedy but good nonetheless! Worth watching!
67 Saturday Night Fever (1977) - Feb 15, 2010
Mini-Review: Just a classic really. I like Travolta and I liked the music, those 70's kids really had it good. The film has aged though and it's hard to compare it to a modern day film.
69 La Môme (2007) - Feb 15, 2010
Mini-Review: Good French film about the life of Edith Piaf, whom I knew nothing about before hand. Amazing songs, incredible story and great acting by Cotillard in particular made this film a good one.
66 Coco avant Chanel (2009) - Feb 10, 2010
Mini-Review: I thought this was OK. Good parts and bad parts. The dialogue was at time very sharp and clever. But the film did lack that certain something, and it probably could have been made better. Tautou maybe wasn't her usual stunning self either.
59 Atonement (2007) - Feb 10, 2010
Mini-Review: Really disliked the way the story was told, as if to manipulate us. I know that what story telling is - but the listener/watcher is not supposed to notice. In this case it was obvious we were being played with. Underneath it all there is a decent story. But Knightly the speed-mumbler doesn't really help things, and although I do like McAvoy, he on his own, is not enough to save this. Good performance by up and coming Irish actress Saoirse Ronan.
81 About Schmidt (2002) - Feb 10, 2010
Mini-Review: Nicholson doing a great job as usual. I really enjoyed this film and it's look at old age and making a difference in life. He learns a lot about himself along his way through the film despite his old age and stubborn ways.
63 All About My Mother (1999) - Feb 01, 2010
Mini-Review: Ok but nothing special. I don't share the view that it's an amazing film, though it is very watchable.
56 The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005) - Feb 01, 2010
Mini-Review: I haven't read the book so I can't compare them. But this wasn't very interesting despite a good cast. The ideas were good i.e. Rickman playing a manically depressed robot, but it didn't really work or excite me.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with venom256. Why not go rank more films, then come back and check it out again?