Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
vesupria
Movie Buff - 446 Films Ranked
Member Since: May 10, 2007
Location: Brisbane, Queensland, Australia
Recent Rankings
20 Two-Minute Warning (1976) - Apr 15, 2012
20 Miller's Crossing (1990) - Apr 15, 2012
20 Deliverance (1972) - Feb 26, 2012
Mini-Review: Some interesting moral dilemmas to ponder over, but there isn't anything spectacular here that invites either glowing praise or subsequent re-watches. It suffers from momentum issues at various phases, especially when Lewis' character fades out. The first part of the film is well done though, I must say.
30 Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011) - Feb 05, 2012
Mini-Review: Such a claustrophobic, dreary pictorial of 70s Europe. We are left wondering whether we know any more than at the beginning, or if as hinted at by the symbolism whether this was a game. A jaded search for meaning that epitomises the human condition on its outer macrocosm. Inside the micro landscape is the rotting core of bureacracy and the "progress" of "intelligence." Compelling, if only for its obstinant way of being as opaque as possible.
70 Metropolis (1927) - Dec 04, 2011
Mini-Review: Rather than it's acclaim as a future dystopian themed classic, I prefer to look at this as Lang's prophetic look at the nightmarish reality that underpins modern society. Fundamental to the human condition is our search for meaning, when the illusion is unsettled or painted with a darkness that is contrary to our previous experience, we are faced with the solemn fate of capitulation in both our physical lives and our spiritual worth. Visually beautiful, eternally provocative.
30 Dial M for Murder (1954) - Dec 02, 2011
Mini-Review: The set-up was classic, but the execution was missing that something special to put this into the upper echelon. I was unsatisfied with the ending, it became too predictable too early. The minimalist set, and focus on the motives of the characters, was pleasing however. It's definitely Hitchcock, and his way of telling things.
10 Stage Fright (1950) - Dec 02, 2011
Mini-Review: I found this rather dull, and lacked pretty much any semblance to Hitchcock's "trademark" touch.
20 The Day the Earth Stood Still (1951) - Nov 27, 2011
Mini-Review: About half of this is fairly well done (the final speech and the scenes with the annoying kid are obvious exclusions). I particularly like the lighting and minimalist costume design that was used to make the robot Gort look and feel so ominous. We don't find out much about the "alien" race which I found was a good touch.
30 The Wrong Man (1956) - Nov 13, 2011
20 Boiler Room (2000) - Oct 31, 2011
Mini-Review: A confronting and gritty expose on the "unreality" of corporate greed in the US of A. Some really great dialogue here in the style of Glengarry Glen Ross.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with vesupria. Why not go rank more films, then come back and check it out again?