Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
vincentvega
Flick Fan - 57 Films Ranked
Member Since: Jul 19, 2009
Location: USA
Recent Rankings
91 O Brother, Where Art Thou? (2000) - Aug 02, 2009
Mini-Review: I'm a Dapper Dan man.
92 White Men Can't Jump (1992) - Aug 02, 2009
Mini-Review: Come on, this movie is so much fun. It's funny as hell.
85 Kung Fu Hustle (2004) - Aug 02, 2009
Mini-Review: This movie is really funny. Very generic, but I liked it.
91 12 Monkeys (1995) - Aug 02, 2009
Mini-Review: Gilliam proves himself to be one of the most creative directors of our time.
90 Face/Off (1997) - Aug 02, 2009
Mini-Review: I love Nic Cage, John Travolta, and especially John Woo. This is all three of those things.
75 The Girl Next Door (2004) - Aug 02, 2009
Mini-Review: Kind of stupid, kind of funny.
90 Dark City (1998) - Aug 02, 2009
Mini-Review: I blind-bought this movie and was extremely satisfied. Alex Proyas always gets me.
93 No Country for Old Men (2007) - Aug 02, 2009
Mini-Review: Classic Coen, going back to their roots with a very Blood Simple-esque endeavor.
92 Scream (1996) - Aug 02, 2009
Mini-Review: About as good as modern horror comes. Both serious and satirical.
88 Grosse Pointe Blank (1997) - Aug 02, 2009
Mini-Review: This movie is great. I love John Cusack. I love the great music. I love hitmen. This is all of those things.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with vincentvega. Why not go rank more films, then come back and check it out again?