Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
vininim
Flick Fan - 19 Films Ranked
Member Since: Mar 24, 2011
Location: Belo Horizonte, MG, Brazil
Recent Rankings
87 Melancholia (2011) - Dec 17, 2011
80 No Mercy for the Rude (2006) - Dec 17, 2011
Mini-Review: Cool movie, but it has a focus on poetry that probably get lost with language.
80 Despicable Me (2010) - Dec 17, 2011
Mini-Review: Darkly funny.
85 The Ledge (2011) - Dec 09, 2011
Mini-Review: Nice story, timing and good scenery. Nothing out of extraordinary, thought.
78 The Passenger (1975) - Apr 04, 2011
Mini-Review: Good movie, but kind of fragmented.
87 V for Vendetta (2006) - Apr 03, 2011
Mini-Review: Great movie. Good story and shooting but some action scenes seems out of place. That doesn't distract from the overall execution.
85 127 Hours (2010) - Mar 28, 2011
Mini-Review: Great movie, nice high pace editing and camerawork. Good story and characters.
85 2001: A Space Odyssey (1968) - Mar 25, 2011
Mini-Review: Great movie, but can get tiring near the end.
85 Dogtooth (2010) - Mar 25, 2011
Mini-Review: Mind blowing, great story. Althought the end is kind of "cheesy" for this kind. If you liked Gummo and others of the type, you might like this.
40 Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009) - Mar 24, 2011
Mini-Review: Could be a good "children movie", but didn't make it. Characters lack depth, story lacks believable tension and actions scenes are poorly done.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with vininim. Why not go rank more films, then come back and check it out again?