Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Directors You Hate
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
vivek
Flick Fan - 48 Films Ranked
Member Since: Jun 23, 2010
Location: jsr, jharkhand, India
Bio: i am crazzy about movies & sweet music
Recent Rankings
80 Sex and Lucia (2001) - Oct 27, 2011
Mini-Review: a good time pass movie with some good erotic scene.paz vega is exilent on that movie.
70 Memento (2001) - Jun 04, 2011
Mini-Review: I have seen first hindi verson of that movie name is "Ghajini (2008)" leonard is suffring from short term memory loss but he want to find murderer of his wife. how he can do that this is the main story of this movie.
83 Celda 211 (2009) - Jun 04, 2011
Mini-Review: juan is a prison officer. Accidently he mesh in riot on the jail.And for surrviving he act like a prisner but after sometime he actuly join that group........ awasome movie in my view.
85 District 9 (2009) - Jun 04, 2011
Mini-Review: mindblowing movie with good story,i think this movie shows another lable of "Men in Black" series.
75 The Brave Heart Will Take the Bride (1995) - Jul 01, 2010
Mini-Review: this is a good entertainer movie. where all thing is including like drama,action,romance& tragedy.saharukh & kajol pair is awasome.
72 Outpost (2008) - Jun 30, 2010
Mini-Review: scientist raise question on the existence of the "soul". This movie defines "soul" as a energy. this is a good science fiction+ horror dose. role of nazi commander is very good. his emotion less face create a terror & suspense.
63 Bhagam Bhag (2006) - Jun 27, 2010
Mini-Review: In the first half of movie is full of comedy but after intermission this is boaring
87 Hera Pheri (2000) - Jun 27, 2010
Mini-Review: this is a movie who gives you good entertainment. G reat comedy of paresh rawal & surprise performence of akshay first time as a comic actor. but real hero is Baburao Ganpatrao Aapte.
25 Snakes on a Train (2006) - Jun 27, 2010
Mini-Review: This movie gives you region to pull your hair & beat your own head for giving decision to see this movie.
69 The Blue Lagoon (1980) - Jun 27, 2010
Mini-Review: brook is very hot.this movie is shown confusion of young cuple who are alone in island.They learn to difrence of man & woman body organs & attrection of opposite sex.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with vivek. Why not go rank more films, then come back and check it out again?