Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
yuval_adam
Flick Fan - 21 Films Ranked
Member Since: Jul 19, 2009
Location: Ramat Gan, Israel
Bio: Work in agaming company, love movies, love life :)
Recent Rankings
75 Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) - Jul 19, 2009
Mini-Review: Went to see it with high expectations. Strong on effects, but somehow lost the freshness and fun of the previous movies. Oh, and the aliens. Come on.
88 Ghostbusters II (1989) - Jul 19, 2009
Mini-Review: Really funny, a good sequel if you ever saw one. groovy plot, fully lines, a good fun evening even so many years after
65 The Matrix Revolutions (2003) - Jul 19, 2009
Mini-Review: The higher you rise, the harder you fall. the 1st was awesome, but the sequels were pathetic. Great effects, but any attempt at understanding the plot gives you a headache. either they had a writers strike, or got so stoned on their own bullshit, they completely lost touch with earth.
87 Pretty Woman (1990) - Jul 19, 2009
Mini-Review: A movie that no guy will admit to have loved, but none the less, romantic, sweet, funny, and if you let it, sweeps your romantic site off its feel.
83 Men in Black II (2002) - Jul 19, 2009
Mini-Review: really funny, good laughs and effects, but still ill with the same problem of most sequels. it was hard to match the greatness of the 1st.
90 Who Framed Roger Rabbit (1988) - Jul 19, 2009
Mini-Review: Fun fun fun. Funny, witty, with a bit of social criticism hidden deep enough to aloow you to find it, a brilliant breakthrough in cinelam history.
88 Tremors (1990) - Jul 19, 2009
Mini-Review: I loved this little movie. It is a bit silly and outdated today, but it still remains in my memory as really entertaining.
94 The Usual Suspects (1995) - Jul 19, 2009
Mini-Review: This is how a thriller should be. Forget all the rest. Thrilling it was, plot twists out of no where, interesting, surprising, and crazy enough to never be repeated i guess. Do not miss!
92 Closer (2004) - Jul 19, 2009
Mini-Review: Wow. A play is always tricky, but they kept it fresh. THe acting and plot were amazing, a movie that left my heart pounding for days.
30 Battlefield Earth (2000) - Jul 19, 2009
Mini-Review: Pathetic and sad. How not to adapt a book to a movie.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with yuval_adam. Why not go rank more films, then come back and check it out again?