Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog New Enhancement: Remove ...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
zenmovie
Movie Buff - 350 Films Ranked
Member Since: Feb 3, 2012
Location: Tokyo, Tokyo, Japan
Bio: Love suspense movies
Recent Rankings
73 Ed Wood (1994) - May 25, 2012
73 My Dinner with Andre (1981) - May 23, 2012
Mini-Review: Hmmm, reminds me of a conversation between two philosophy majors. Some intriguing ideas, but mostly naïve. What they are talking about though is awareness. People today lack awareness, they're saying. But, haven't people always? And if that doesn't entirely make sense, then consider it a reflection of this movie. Westerners, and these two guys in particular, have too much time on their hands. Put them in the third world where their time is consumed by survival, then they will be human again.
73 Into the Abyss (2011) - May 20, 2012
73 Mary and Max (2009) - May 20, 2012
Mini-Review: I found this deeply disturbing on one level, and strangely heart-warming on another. Not many movies that can do that.
76 We Need to Talk About Kevin (2011) - May 20, 2012
Mini-Review: This boy is not as unusual as you might think. There are people like Kevin in prisons around the world. This is more true-to-life, than many care to think about. A person possessed by his own destructive ego. What's so shocking about that.
82 Rebecca (1940) - May 19, 2012
Mini-Review: A fascinating suspense with captivating, if a little theatrical, performances.
76 Never Let Me Go (2010) - May 09, 2012
Mini-Review: God help us if society ever accepts the world this movie portrays. Regardless, this is not nearly as "depressing" as some have claimed, and more an interesting, thought provoking story that is ultimately about the human condition, relationships and mortality, and how they are "interwoven".
73 The Limey (1999) - May 08, 2012
76 A Simple Plan (1998) - May 08, 2012
86 The Wages of Fear (1953) - May 08, 2012
Mini-Review: One word; I n t e n s e
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with zenmovie. Why not go rank more films, then come back and check it out again?