Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Favorite Films of 2011
the Blog DVD Report - February 7th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
zombiezeus
Movie Buff - 348 Films Ranked
Member Since: Nov 13, 2007
Location: USA
Message Sent!
500 characters left
Recent Rankings
82 Die Hard 2 (1990) - Aug 28, 2008
Mini-Review: Nowhere near as good as the original, but still a highly exciting, super-violent action flick that stands as one of the highlights of the 80's-action-era.
80 Wayne's World (1992) - Aug 28, 2008
Mini-Review: I remember this as being funny at the time, but don't know if it holds up. Still, holds a warm place in my heart.
75 Big Trouble in Little China (1986) - Aug 28, 2008
Mini-Review: Bizarre and fun little action-comedy.
87 Pitch Black (2000) - Aug 28, 2008
Mini-Review: A gritty, agressive, fairly original us-vs.-them thriller where you're never quite sure who's more dangerous; us or them.
95 Singin' in the Rain (1952) - Aug 28, 2008
Mini-Review: One of the greats of all time--a genuinely funny and perpetually fresh-feeling musical all about Hollywood.
80 To Kill a Mockingbird (1962) - Aug 28, 2008
Mini-Review: Powerful to this day.
70 Resident Evil: Extinction (2007) - Aug 28, 2008
Mini-Review: Exciting enough to keep your interest for its running time, though not particularly memorable. A nice sci-fi action distraction.
81 Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) - Aug 28, 2008
Mini-Review: A weird, cute family adventure movie with its heart in the right place.
95 The Blair Witch Project (1999) - Aug 28, 2008
Mini-Review: Wrongly maligned as a 'disappointment' due to the movie's hype, this is one of the most effective horror movies of all time, due to the no-tech aspect of the scares; it ALL takes place in your head, and that's the scariest place of all. Brilliant.
90 Cape Fear (1991) - Aug 28, 2008
Mini-Review: For my money, one of Scorcese's best--it winds up tighter than a spring and lets loose in a sweaty, thrilling, over-the-top storm of an ending.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with zombiezeus. Why not go rank more films, then come back and check it out again?