We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings
Ferhan Sensoy
portrait

Country: Turkey

Total Titles at Criticker: 11 - You've Seen 0

Biography last updated by ehk2, and picture by cambel

Find more information about Ferhan Sensoy at The Internet Movie Database

Titles You Haven't Rated: Actor (11) | Writer (6) | Director (5)
Ordered by Year | PSI
Ve Perde! (2015)
A film on Haldun Taner, a respectable, democratic intellectual and a brilliant author of political essays, various genres and kinds of literary texts and especially theatre plays all of which have been a masterpiece in Turkey art history. (imdb)
Probable Score
Not Enough Info
Muhalif Baskan (2013)
In a town in Turkey, the mayoral election humorous way of describing comedy.
Probable Score
Not Enough Info
Son ders (2008)
Relationships with a foregin teacher and his students in a Turkish university.
Probable Score
Not Enough Info
Pardon (2005)
Based on a true event, Pardon tells the tragicomic story of three friends who end up in prison when they are mistaken as members of a terrorist organization. Ibrahim's fear of uniforms makes him runaway whenever he sees one. Because of this, police mistakes him with a terrorist and takes him and his friend Muzo into custody. Fooled by the police during the interrogation they name another friend, Aydin, in hope of saving themselves. As they all end up in prison, they remember the families and lovers they left behind. (imdb)
Probable Score
Not Enough Info
Sans kapiyi kirinca (2005)
A typical family wins a trip to Barboonia, an unknown (fictional) island in the Caribbean, and things start to get going when the guy in the hotel reception realizes that the father of the family Kuddusi, played by Sensoy, looks exactly like Carlos, the president of Barboonia. (IMDB Comments)
Probable Score
Not Enough Info
Boşgezen ve Kalfası (1995)
The master of idleness takes a family man as his apprentice.
Probable Score
Not Enough Info
Üç Kurşunluk Opera (1995)
Üç Kurşunluk Opera (1995) - Direct-to-Video
"Brecht’ten çok uzaklaşmıyoruz, bizim oyunumuzda da yanlış karakterler doğru şeyler söylüyor. Ve fakat “Üç Kuruşluk Opera” bir opera değildir. Bir Brecht ‘çalışması” değildir. Brecht’in Kel Hasan Efendi’ye yakın olduğu kadar epik bir ortaoyunudur."
Probable Score
Not Enough Info
Seyircili Seyir Defteri (1994)
Ferhan Şensoy ve ekibi bir geminin içinde geçen oyunlarını aynı geminin içinden izletiyor seyircilerine. Tam bir söz cambazı olan Ferhan Şensoy’un kaptanı olduğu ve gemi mürettebatı uzak seferinden dönüp Türkiye’ye yola çıkar. Ve ülkenin halini görünce “alın sizin olsun” diye geri dönmeye karar verir. Halkın her yeni belayı kanıksama huyundan acayip rahatsız olan Şensoy başka bir ülkede halk ayaklanıp bağırır, tepkisini ortaya koyar ama bizde böyle şe
Probable Score
Not Enough Info
Büyük Yalnizlik (1990)
A married couple who are about to get divorced passes a rainy night together for the last time and they analyze their relationship. (imdb)
Probable Score
Not Enough Info
Varsayalım İsmail (1986)
A man sees dream in a dream.
Probable Score
Not Enough Info
İçinden Tramvay Geçen Şarkı (1986)
2. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da yasaklanmayan birkaç tiyatrocudan biri olan Karl Valentin'in hayat hikayesinden yola çıkılarak Ferhan Şensoy tarafından yazılan bu oyun, 1914 yılında başlayıp Hitler'in iktidara gelişine kadar uzanan Almanya ve bir dönemin Özal Türkiyesini hicvediyor. Şensoy ve Rasim Öztekin'in sinerjilerinin zirveye çıktığı bu oyunda Hümeyra şarkılarını söylerken, Grup Gündoğarken çalarken insanın içi acıyor ve bir o kadar da etkileniyo
Probable Score
Not Enough Info