ADragon91

Check out ADragon91's...
45 24% | King Kong vs. Godzilla (1962) - Mar 07, 2021 |
75 76% | Rushmore (1998) - Mar 06, 2021 |
55 39% | Raya and the Last Dragon (2021) - Mar 05, 2021
"Paint-by-numbers Dragon Chick Flick. Very underwhelming. There’s nothing really outright bad about it per se. Most of the characters are so bland that I can’t remember their names. Sisu the Dragon is alright in small doses as I didn’t find her too annoying. Some dumb and contrived things happen. It becomes predictable and kind of lazy. To give the writers some credit near the end it gets a bit better as the themes and emotional moments come together, but it’s mostly mediocre-passable."
|
50 31% | Coming 2 America (2021) - Mar 05, 2021 |
80 84% | Beverly Hills Cop (1984) - Mar 04, 2021 |
70 65% | The Scooby Doo Project (1999) - Mar 04, 2021 |
45 24% | Fear and Desire (1953) - Mar 04, 2021
"Well you gotta start somewhere I guess. If you ignore Stanley Kubrick's later work and judge it as someone trying to be big and ambitious with limited resources, it's not too bad as a first feature film. Some wonky acting and editing for sure, but the story works and it's fairly well shot by a newcomer who's brilliance had yet to shine through. At just an hour runtime, it's surprisingly watchable all things considered amateur about it."
|
65 55% | Enemy of the State (1998) - Mar 03, 2021 |
80 84% | The Flight of the Phoenix (1965) - Mar 03, 2021 |
60 47% | Mortal Kombat: Rebirth (2010) - Mar 02, 2021 |