Alchemeister

alchemeister
Flick Fan - 36 Film Ratings
Member Since: 14 Jul 2017
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I like listing the stuff I watch. Bothers me a bit that I never kept track of the live-action movies and television I've watched over the years. Trying to remedy that at least a little bit.

My other lists:
https://anilist.co/user/Medievalmaestro/
https://vndb.org/u135009/ulist?vnlist=1
https://myfigurecollection.net/profile/Alchemeister

more Recent Ratings

40 65% Dawn of the Planet of the Apes (2014) - Rated 14 Jul 2017
40 65% Rise of the Planet of the Apes (2011) - Rated 14 Jul 2017
10 13% Planet of the Apes (2001) - Rated 14 Jul 2017
75 94% Hush (2016) - Rated 14 Jul 2017
"Unique in it's ways. Campy campy goodness."
50 79% Would You Rather (2012) - Rated 14 Jul 2017
50 79% The Stakelander (2016) - Rated 14 Jul 2017
15 29% Last Kind Words (2012) - Rated 14 Jul 2017
40 65% The Blair Witch Project (1999) - Rated 14 Jul 2017
"Receives a lot of hate, though I personally adore campy horror films."
2% Uninhabited (2010) - Rated 14 Jul 2017
35 54% How to Be a Serial Killer (2008) - Rated 14 Jul 2017