Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Ale Roca

Flick Fan - 24 Film Ratings

Member Since: Jun 6, 2019

Location: Colombia

Bio: Economist & Film Lover
more Recent Ratings
Check out Ale Roca's...
80 52% Coco (2017) - Jun 06, 2019
"Good entertainment but far from Pixar's masterpieces"
75 35% Howards End (1992) - Jun 06, 2019
85 68% Terminator 2: Judgment Day (1991) - Jun 06, 2019
"An unrelenting yet solid action picture. T2 expands the scope upon his predecessor and delivers groundbreaking visual effects than even today looks great. Linda Hamilton is pretty scary and Robert Patrick is at his best as the unstopable T-1000. Although it lacks the midnight movie atmosphere of the original, it still delivers its good with admirable skills."
90 81% Goodfellas (1990) - Jun 06, 2019
"Another masterpiece from one of America's finest storytellers. A realistic portrait of the day to day operations in the Mafia while following the rise and fall of three gangsters. My only complain is why this film, giving its subject, doesn't scare my living daylights."
90 81% Chinatown (1974) - Jun 06, 2019
"One of the finest Neo-Noirs ever..Jack Nicholson is great as private eye J.J Gittes but the Los Angeles 30's depiction is the true star here. Don't miss it."
60 18% Jurassic World (2015) - Jun 06, 2019
90 81% The Good, the Bad and the Ugly (1966) - Jun 06, 2019
"An excellent acomplishment in storytelling. Sergio Leone's great western brings an excellent conclussion to the Man With No Name Adventures and builds up to one of the most suspenseful duels in the history of cinema. Ennio Morricone's Soundtrack is sublime."
95 93% Apocalypse Now (1979) - Jun 06, 2019
"One of the finest, if not the finest Vietnam War film..Atmospherical, haunting and horrific, everyone who sees Coppola's masterpiece will be devastated in one way or another."
90 81% Lost in Translation (2003) - Jun 06, 2019
"With "Lost in Translation" Sofia Coppola tries to describe what does it a feel a one night-date far away from home and instead of that she achieves some sort of magic in the form of a movie. Great performances from Bill Murray and Scarlett Johansson and a solid script makes this bittersweet comedy a must-see for everyone."
80 52% Purple Noon (1960) - Jun 06, 2019
"Best Tom Ripley's film"