Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Ametrine

Film Freak - 565 Film Ratings

Member Since: May 5, 2018

Bio: Letterboxd: AdamAtAmetrine
more Recent Ratings
63% Agent Carter (2013) - May 11, 2021
63% The Wolverine (2013) - May 11, 2021
"James Mangold takes the X-Men in a new and welcome direction, giving Wolverine center stage in this exciting action-thriller. Not to get ahead of myself, but finally seeing this gets me very excited to revisit Logan soon."
10 89% The Amazing Spider-Man (2012) - May 10, 2021
"A different take on Spidey's origin, and the version of Parker that most resonates with me, personally. His journey of self discovery is handled beautifully, and Garfield's chemistry with Stone is unmatched in the franchise."
4% Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2012) - May 09, 2021
"Man, what a disappointment. All the liveliness and character that made me love the first film is gone. It feels like twelve different people all had different ideas and came to a completely forgettable compromise."
15% X-Men: First Class (2011) - May 09, 2021
"An odd step back in time to reveal the origins of...well, just about every minute detail in the X-Men lore. There's a good story here, but it stays surface-level in favor of bloated nostalgia."
8% X-Men Origins: Wolverine (2009) - May 08, 2021
"This is not a good film, and it retcons a lot from the original trilogy for very strange reasons, but it's not nearly as bad as I remembered. The romance plot works, and some of the action is well done. Still forgettable."
0% Punisher: War Zone (2008) - May 08, 2021
"I nearly didn't make it through this one. Every single aspect of this film was either misguided or just downright bad. What an absolutely miserable experience from start to finish."
15% Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007) - May 06, 2021
"While it's still not great, this is a huge step up from the first installment. It takes itself a little more seriously, and the chemistry between the four is a lot stronger."
10 89% Spider-Man 3 (2007) - May 06, 2021
"It still absolutely baffles me how much hate this movie gets. It's easily the deepest, most personal pre-MCU film, with excellent action sequences, a great sense of humor, and a whole lot of heart. I really, really love this film."
10 89% Ghost Rider (2007) - May 06, 2021
"This is top-notch Nic Cage nuttiness. An absolute blast from start to finish. Gorgeous visuals matched with an unwavering spirit of fun and excitement. It's like the perfect pre-MCU comic book movie."