Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Archeologian

Celluloid Junkie - 3094 Film Ratings

Member Since: Oct 29, 2013

Age: 27

Bio: Deeply serious and learned aesthete; artistic genius by vocation.
more Recent Ratings
10 2% Cool as Ice (1991) - Apr 06, 2021
"There was some diss levelled at Shady in 8 Mile that inspired me to follow it up with the Vanilla Ice movie. It's actually hideous, a real drag, and Vanilla Ice is a major douchebag."
75 75% More Than a Messiah (1992) - Apr 04, 2021
"I have a personal love for movies which, to my mind, inhabit the space halfway between a 90s TV genre film with a microbudget and an experimental movie made by art-school kids. This lies more in the TV film camp, but I do love all the video and basic practical effects that are quite nifty at points. I offer a lot more slack if it's SOV and super random shit."
75 75% Nashville (1975) - Apr 04, 2021
"I usually hate this scene and white southern Americana quite generally (at least in this traditionally dull-witted, folksy and chauvanistic context), so to endure a film like this is one thing, to enjoy it? Wow. It is a big hitter, and the buildup, while long, is very watchable. I suppose I see it as an eerie vacancy from this side. It's like a magician pulled something on me by the end, and I'm not sure how they did it..."
50 27% Red Hunter: Prelude to Kill (1991) - Apr 04, 2021
"Mostly standard genre film that looks pretty cheap too. It's a Miike film, so not predictable, but he's pretty much on auto-pilot it seems. It's cool that he can make a movie fairly gripping while you notice not much in the scene would have set anyone back much."
25 8% Universal Soldier II: Brothers in Arms (1998) - Apr 04, 2021
"Pretty objectionable overall but at least it's stylistically coherent. Let's take the soundtrack as an example. It's really bad, and yet is well incorporated and seamless in the film. There's just something about these films, and I never expected to spend more time here than, say, with Hellraiser."
60 40% Lovers Beyond Time (1990) - Apr 03, 2021
"An absurd story that is still quite transportive. Aesthetically speaking, reminded me of Nikolaidis' Morning Patrol in the feeling that everything takes place in a world of perpetual night. This one is even more noirish, if my memory of that other film is still useful, just what I was expecting from the people who gave us Vangelis."
60 40% The Square (2017) - Apr 03, 2021
"It's very possible that a much better movie is in here somewhere, waiting to be properly edited. As it stands there is so much to like, and so much promise, but often fails to deliver on those promises. It's a bit frustrating to witness such an incredible visual presence, but they keep dropping the ball. In an odd way, appropriate companion piece to Trust ('90) which I just watched, although more evident is an apparent fixation on turn of the century Haneke."
80 86% Turksib (1929) - Mar 30, 2021
"Full of youthful cinematic energy with a feeling of jubilance in the medium itself. Strangely the subjects are often tired, world-weary, or monotonous. Even if there existed real optimism about the future improvements brought to Central Asia by the Soviets, it seems to belie the propagandist cause. Contemporary musical score on the BFI release is patchy, namely I don't like the guitar sections, although the marimba (or whatever) kind of stuff seems to fit better."
70 62% Trust (1990) - Mar 30, 2021
"A really good film, even while some core aspects of it I can't relate to. It's funny, I think sometimes this is the kind of dialogue that plays in my own head, and watching this just makes me feel a little self-conscious."
20 6% Enemy Mine (1985) - Mar 30, 2021
"Seems torn between the more contemplative and philosophical 'conversation with an alien' movie (which is just about a micro-genre), and a more lavish and spectacular studio sci-fi genre film. The result is a little too moronic, although it has a smattering of ideas that are almost decent."