Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Archeologian

Celluloid Junkie - 3036 Film Ratings

Member Since: Oct 29, 2013

Age: 26

Bio: Deeply serious and learned aesthete; artistic genius by vocation.
more Recent Ratings
75 74% Midnight Cowboy (1969) - Sep 13, 2020
20 6% The Lego Movie (2014) - Sep 08, 2020
"Watched (a few years ago at this point) while coming down from an acid trip and it rubbed the wrong way."
35 16% Dark Journey (1937) - Sep 01, 2020
70 62% Arcane Sorcerer (1996) - Aug 31, 2020
"A nice moody genre piece."
80 86% La Bande des quatre (1988) - Aug 29, 2020
"While some are among my favourites, Rivette films are not always something I can just dive into and relish. I think I've started this twice before managing to see it the whole way through, and I think I've managed to feel it out now. They are cryptic and puzzling, but I get a lot out of them. They often seem very thoughtful films to me, and require a bit of a thoughtful headspace. This doesn't equate, for me, to being concretely significant, it is just an air."
45 24% Worldly Desires (2005) - Aug 28, 2020
"A music video including its making of? I like Weerasethakul, who is clearly an artist with a need to experiment and create, so I'm interested in pretty much anything he does, even when it seems this threadbare. Possibly Korine would have done better with this material, and it would have been five minutes long. But the issue of time and shot length is one where I'm certain AW differs significantly in the matter of aesthetic philosophy."
40 20% Nostra signora dei turchi (1968) - Aug 28, 2020
"Invokes for me that old Roman scatological slant, which may present itself as a veneer coating the film materials (an impression I garner from Salo for example) or feels like real squalor has settled into the classical architecture, and an unacknowledged ancient sewage exists beneath the feet that can only be repressed. This is not my negative assessment, but I'm not always tided over by this seamy affect, for example I enjoy only a few Joe D'Amato movies. May have preferred in monochrome tbh."
85 94% A Place on Earth (2001) - Aug 28, 2020
"Aristakisian is an incredible filmmaker, pulling something off before your very eyes that defies many odds. It's true as noted by another user that not everything works, and yet it still hits all the high notes, so the main issues of the film are never depreciated, because behind it the relentless pursuit of the idea by the filmmaker is always taking place as if he were an excavator."
45 24% Ballad of a Soldier (1959) - Aug 28, 2020
"Not a bad film, but kind of a hollow shell. Soviet film schools were probably astute as the censors, and in that sense Nazi Germany was definitely worse."
50 27% Ninja Scroll (1993) - Aug 23, 2020