We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings
Arkeologian

Celluloid Junkie - 3259 Film Ratings

Member Since: Oct 29, 2013

Age: 27

Bio: Deeply serious and learned aesthete; artistic genius by vocation.
more Recent Ratings
60 39% Brute Force (1947) - Sep 26, 2021
55 31% Ronin (1998) - Sep 25, 2021
60 39% Ubitye molniey (2002) - Sep 22, 2021
60 39% The Name of the Rose (1986) - Sep 21, 2021
"Annaud succeeds primarily in creating a convincing medieval atmosphere, full of ugliness, filth and superstition. The mystery is less convincing, and gets sillier as it progresses, and in his detective role Sean is wont to over-act."
50 27% Piknik v nedeljo (1968) - Sep 21, 2021
65 50% Ars (1959) - Sep 21, 2021
"Thought the narration probably overstepped, but very nicely shot and constructed otherwise."
35 16% I Miss Sonia Henie (1971) - Sep 21, 2021
"Hopefully studying this edgy stuff from back in the day will learn us more about what exactly constitutes a transformative transgression, opposed to one that feels quaint and stupid, likely within the decade."
60 39% 14441 kvadrat (1972) - Sep 21, 2021
"Curious. Has a psychedelic soundtrack that kind of relegates this to a hippie-ish artifact, but as a political statement it may have been a lot more at that time."
65 50% Dead Heat (1988) - Sep 21, 2021
"I can hardly get over that gag 'Roger Mortis', the movies' best facepalm."
70 62% Marie pour mémoire (1967) - Sep 20, 2021
"Beyond the superficial sense of vacuity I ultimately appreciate Garrel's unique distillation of cinematic forms. He orchestrates a number of sequences here that might be jarring, or just break down in different ways. Feels like a cousin to Godard, and Garrel's films are great extensions of select Nouvelle Vague tenets."