Bremen

bremen
Flick Fan - 36 Film Ratings
Member Since: 16 Apr 2006
Location: Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

75 31% Free Willy (1993) - Rated 14 Aug 2007
"What I remember most about this movie is those damn kids banging on the glass preventing WIlly from completing his routine. They should be killed. This was a favourite of mine as a child."
80 44% The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Some reviews I read of this were really harsh but I thought it was so funny and absurd. The dolphins and the book sequences were great and the part where they turned into yarn was great as well. Under rated."
72 26% Mysterious Skin (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Nowhere near as good as critics said. Levitt does give an excellent performance and Chloe from 24 is funny as a girl who thinks Aliens abducted her."
50 12% What the #$*! Do We Know?! (2004) - Rated 14 Aug 2007
"That blond woman who claims to be some alien or whatever is so beyond bizarre. She's good for a laugh but the movie is very weird."
80 44% Moulin Rouge! (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Ewan and Nicole light up the screen! Great songs and great visuals. Ewan should have been nominated."
83 59% Election (1999) - Rated 14 Aug 2007
"Reese Witherspoon nails the role of Tracy and everyone else is great too. Funny but not for kids as there are several disturbing scenes."
80 44% Spy Kids (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Fun for everyone. Much better than most kid movies."
50 12% Madagascar (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Subpar animation but one good thing is the penguins."
80 44% Tremors (1990) - Rated 14 Aug 2007
"A total b movie classic. It might actually scare you, at least it did me when I was a kid. As a bonus it has a elephant gun toting Reba McEntire. What else could you want in a movie?"
89 77% Finding Nemo (2003) - Rated 14 Aug 2007
"One of pixar's best. A pure delight with Ellen stealing the show as Dori."