Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Bulwark

Film Freak - 602 Film Ratings

Member Since: Feb 21, 2012

Location: Piedmont, California, USA

more Recent Ratings
70 47% Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker (2019) - Dec 24, 2019
"Beautifully staged scenes and great character performance, undercut by a turkey of a final act."
75 60% The Great Escape (1963) - Dec 11, 2019
85 83% Aniara (2019) - Dec 10, 2019
""We are living through our own funeral." Paced with a poetry befitting its inspiration. A tough watch, from the incredible bleakness of its premise, but rewarding."
80 72% Knives Out (2019) - Dec 10, 2019
"A "mystery" that's wholly open with the audience, in a sly, slightly crooked way. Fun caricature performances and a good time throughout."
30 6% Frozen II (2019) - Dec 10, 2019
"Absolutely aimless writing, where every conflict is induced and ended by magic."
65 36% Ford v Ferrari (2019) - Dec 10, 2019
"Thrilling racing camerawork. Slight elsewhere."
25 4% Fallen (1998) - Nov 12, 2019
"Supernatural element leaves the detective drama toothless and meandering."
40 12% Free Fire (2017) - Nov 12, 2019
"Contemptible people writhing around on the floor for an hour."
65 36% It's a Disaster (2012) - Nov 04, 2019
"Finds some charm after its overly droll start."
85 83% Parasite (2019) - Oct 30, 2019
"A rare beast that's funny throughout while being compelling at every moment, through some awkward tonal shifts."