Burdett

burdett
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 22 Aug 2015
Location: UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

67% Legion (2017) - Rated 03 May 2018
47% The Wages of Fear (1953) - Rated 27 Feb 2018
10 97% Last Year at Marienbad (1961) - Rated 20 Feb 2018
85% Cat on a Hot Tin Roof (1958) - Rated 15 Feb 2018
85% Full Metal Jacket (1987) - Rated 01 Feb 2018
"Full Metal Jacket is a stunning examination of the psychological effects of war including the scarring process of "boot camp" and the realities of child soldiers. Kubrick's direction is the work of a true master, at times both personal and removed and R. Lee Ermey delivers one of the most perfect performances seen on screen. One point must be taken off for some very poor acting however."
85% Roman Holiday (1953) - Rated 27 Jan 2018
47% The Hitcher (1986) - Rated 19 Jan 2018
47% The 47 Ronin (1941) - Rated 12 Jan 2018
73% Murder by Death (1976) - Rated 12 Jan 2018
61% In Praise of Love (2001) - Rated 12 Jan 2018