Eysenck

Check out Eysenck's...
93 91% | Being John Malkovich (1999) - Jan 23, 2021 |
83 72% | Another Round (2020) - Jan 21, 2021 |
90 85% | Her (2013) - Jan 21, 2021
"Nice cinematography and very thought provoking. Specially if you have a background in neuroscience/machine learning"
|
78 61% | Hudson Hawk (1991) - Jan 10, 2021
"If you don't like this and then you go praise The Naked Gun, there is something wrong with you"
|
61 29% | The Matrix Reloaded (2003) - Jan 05, 2021
"Besides some maybe passable discussion about free will and sense of purpose, this movie is full of people speaking in pseudo-profound bullshit riddles and completely over-the-top action."
|
86 78% | The Matrix (1999) - Jan 02, 2021
"Watch it mentally replacing the words "The Matrix" with "Capitalism", and it will reveal itself as an excellent anarchist movie."
|
46 22% | Dark City (1998) - Jan 01, 2021
"Maybe in the 90s these aesthetics were interesting. In 2021, sort of boring. Besides some superficial questioning about the relationship between memories and identity (another not terribly original idea), this movie is quite disappointing. Plus is full of logical holes. Don't waste your time..."
|
86 78% | Elite Squad: The Enemy Within (2010) - Dec 27, 2020
"This movie is technically and visually excellent. Politically speaking is complex and risky. I was quite upset at it during the first 2/3, but you have to watch the entire thing to get the point."
|
77 57% | Die Hard (1988) - Dec 25, 2020
"An action movie that delivers what it promises. The roles of the high rank officers are quite cliché and there are a couple of weak points in the plot, but it keeps you interested and has beautiful cinematography. I love those 80s anamorphic lenses."
|
74 50% | Elite Squad (2007) - Dec 21, 2020
"I appreciate the attempt at showing the complexity of police corruption and the delicate balance of power between police, drug dealers, NGOs and the people living in the favelas, but the take home message is quite fascist. Lead is the answer. That said, the movie is very good in all other aspects."
|