Godot

godot
Flick Fan - 46 Film Ratings
Member Since: 09 Apr 2016
Location: Germany
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

76 33% Devils on the Doorstep (2000) - Rated 18 Apr 2016
"I expected a lot from this movie, and it only delivered only partially for me. It's in black and white, which really fits the tone. The first part is great, I love the absurdist elements, especially in regard to the two prisoners. However, I don't think the movie captures the occupation very well, I would have liked to see the main plot set in peacetime, I don't think it would have lost anything. The second part just gets gory, which is not my taste, and the ending doesn't appeal to me either."
86 63% To Be or Not to Be (1942) - Rated 17 Apr 2016
89 75% Blue Is the Warmest Color (2013) - Rated 09 Apr 2016
92 83% Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1990) - Rated 09 Apr 2016
83 48% Detachment (2011) - Rated 09 Apr 2016
85 59% Amélie (2001) - Rated 09 Apr 2016
88 72% Mistress America (2015) - Rated 09 Apr 2016
84 55% Filth (2014) - Rated 09 Apr 2016
92 83% The Grand Budapest Hotel (2014) - Rated 09 Apr 2016
77 36% The Master (2012) - Rated 09 Apr 2016