HowardV

howardv
Movie Buff - 362 Film Ratings
Member Since: 03 Jul 2019
Location: UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: professional filmmaker/animator - general creative - Somerset UK - enjoy stories - balance of Shadow and Light, grotesque and beautiful, pure entertainment and cerebral satisfaction - seeks human evolution - the opposite to love is fear - humour, horror, human magic...

more Recent Ratings

88 78% The Truman Show (1998) - Rated 03 Jul 2019
76 43% 101 Dalmatians (1961) - Rated 03 Jul 2019
78 47% This Is Spinal Tap (1984) - Rated 03 Jul 2019
74 36% Back to the Future (1985) - Rated 03 Jul 2019
71 27% About a Boy (2002) - Rated 03 Jul 2019
74 36% Being John Malkovich (1999) - Rated 03 Jul 2019
72 31% Matilda (1996) - Rated 03 Jul 2019
69 24% Mr. and Mrs. Smith (2005) - Rated 03 Jul 2019
85 68% The Beach (2000) - Rated 03 Jul 2019
75 38% Where the Wild Things Are (2009) - Rated 03 Jul 2019