I<3Kino

i3kino
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 10 Aug 2017
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

30 13% A Walk to Remember (2002) - Rated 11 Aug 2017
"A stilted acted romance that plays into every cliche in order to attempt to manipulate the viewer. Visually flat with a dumb romance story."
92 86% Scott Pilgrim vs. the World (2010) - Rated 11 Aug 2017
"An insanely fun visual ride with a touching romance story that makes you care about not so good people. Edgar Wright's perfect representation of a comic book."
85 59% Requiem for a Dream (2000) - Rated 10 Aug 2017
85 59% Indiana Jones and the Last Crusade (1989) - Rated 10 Aug 2017
95 95% Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977) - Rated 10 Aug 2017
20 4% Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) - Rated 10 Aug 2017
"Horrible acting with even worse dialogue and even worse directing that uses visual effects not just as a crutch, its' what attempts (and fails) to hold the action scenes together. Ewan McGregor and some neat concepts are shining moments while Hayden Christensen's performance and the basic yet dumb plot completely drown them out."
90 77% The Master (2012) - Rated 10 Aug 2017
"Intriguing look into the minds of vulnerable people and what drives them to cults, gorgeous looking film, Paul Thomas Anderson's slow paced style is well realized, Joaquin Phoenix gives one of his best performances, as well as great acting all around in the cast, can be enjoyed on the surface level and only gets better as you dig deeper into the film."
75 31% Juno (2007) - Rated 10 Aug 2017
"A touching story that deals with more taboo topics than most films, all around good acting, directing that takes a backseat to the script and well paced"
65 22% Inception (2010) - Rated 10 Aug 2017
"A high concept, good looking movie that gets too lost in its' concept and loses focus on the characters and personal story, well acted, well directed, intelligent but emotionless script."
85 59% Airplane! (1980) - Rated 10 Aug 2017
"Hilarious spoof that is a great example of low-brow jokes that become something more intelligent in how they are carried out."