Kuroel

Bio: "Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established." - George Carlin
Check out Kuroel's...
49 23% | The Dig (2021) - Jan 30, 2021
"I’m bothered how the narrative shifts 180 from Brown and Pretty who are first introduced as the leads and historically were the core to the story. Midmark presents a whole new cast. Cousins and colleagues who hadn’t had ANY mentions earlier in the film. It’s like a season 2 reboot to a series. But in the middle of a feature film. It wouldn’t have been as jarring had they had even brief appearances at the beginning but they just come out of nowhere and rest of the film focuses on them!"
|
66 69% | Vivarium (2020) - Dec 29, 2020
"Felt like a feature length episode of X-files. I’m not sure if the subject content really warranted the runtime. I would have liked to see more of a “Splice” approach with the character dynamics but that didn’t really happen. By the end, characters weren’t really invested in each other and neither was I. Second to last sequence in the film was outstanding, but extremely short-lived."
|
71 81% | Bridgerton (2020) - Dec 29, 2020
"This was established to be alt universe, so I’m completely fine with the casting choices. Page’s sex face acting was probably the best I’ve ever seen by a male actor. I hope that series 2 will follow even though the first season was pretty self-contained. Pen was my favorite character and was served short by this season. I really want to know where her story progresses since I was most invested in her story."
|
72 82% | Soul (2020) - Dec 29, 2020
"Profound and resonating message of compassion to oneself. The meaning of life is not what you do or what you aspire to be. Your purpose is to live and enjoy your life, every accolade and achievement happens on the side - or does not. Either way a fleeting moment of success is but a moment. I think this is the closest we’ve come to a major studio feature animation that is intended for adults. (Ghibli: Am I a joke to you?) But it’s not _quite_ there yet. The ending was a cop out."
|
69 77% | Gone Girl (2014) - Dec 29, 2020
"I think the latter one of these two movies worked superiorly to the former. I get why the 1st half was slow-burn, a careful setup of the stage, but since I hadn’t seen trailers for this movie and didn’t know what to expect, I completely lost my interest thinking that this was just a run-of-the-mill murder mystery. But oh man, how the tables turned! Later half was wickedly brilliant. My only regret is playing sudoku on my phone during the 1st half and I missed some chunks of the story."
|
50 26% | Double Jeopardy (1999) - Dec 29, 2020
"Aside from some serious legal fallacies, this had all the ingredients for a seriously great crime drama. It just needed a way longer run time. In its current length, it’s like a one episode long clip show of a good TV series."
|
60 51% | Superstore (2015) - Nov 16, 2020
"It started decent, but I just find it distasteful how mean and demeaning Ferrera's character is to Feldman. More and more as the series has progressed. The romance is forced, they are not compatible. Everyone around the romantic leads feel more compelling and interesting. And NICER."
|
94 99% | Emma. (2020) - Nov 16, 2020
"Move over other Austen adaptations! This. This is the shit. Emma sets up new standards for period romance. Flynn and Taylor-Joy swirling around each other at the ball, ungloved hands stealing lingering touches... This is more titillating than most porn. This will be one of select, VERY, few movies that will get rewatches from me."
|
28 5% | Over the Moon (2020) - Nov 16, 2020
"Psychedelic character clusterfuck. Nearly 2 hours long which is way too long for intended audience of three year olds. Musical scenes run for miles. If it dropped the music, you’d end up with 30 minutes of film but still with 75 side characters with some having their own sidekicks! Insanely overblown cast. This just made me mad because conceptually it had so much going for it. I'd love to see Asian lore more in the limelight."
|
59 46% | His House (2020) - Nov 16, 2020
"Decent drama with hammy horror. I don’t think the CGI monsters blended well with a narrative that is essentially of guilt and trauma. The nightmarish scenes would have worked more in line with the heavy themes if they had been more subtle. The story picked up in the last half hour and offered a decent twist. Watch for the drama, not for the horror."
|