LillDillA

lilldilla
Flick Fan - 23 Film Ratings
Member Since: 26 May 2014
Location: TX, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

78 30% The Mortal Instruments: City of Bones (2013) - Rated 26 May 2014
"Disappointed but hopeful. I was excited when I heard of another book series being made into movies. They need to look at where they went wrong with this and fix it because I am hoping for the second movie."
100 91% The Hunger Games (2012) - Rated 26 May 2014
100 91% Divergent (2014) - Rated 26 May 2014
"Absolute fan girl. Read all the books and besides missing some characters this movie is on spot. Theo James and Shailene Woodley play Four and Tris perfectly. Can't wait for movie 2 (Insurgent)."
86 39% The Host (2013) - Rated 26 May 2014
"Could have been way better! This is based on Stephenie Meyers book "The Host". Meyers is the author of the "Twilight" saga which I was a huge fan of. There will be a second movie even though they fell short with this one."
98 69% The Heat (2013) - Rated 26 May 2014
"Sandra Bullock and Melissa McCarthy are hilarious. Such a funny movie."
92 45% Free Birds (2013) - Rated 26 May 2014
"Good movie for kids. Not much to say about the movie. It had some funny parts."
98 69% The Monuments Men (2014) - Rated 26 May 2014
100 91% Frozen (2013) - Rated 26 May 2014
"LOVE LOVE LOVE. This is such an amazing movie.Disney stepped up it's game with this one. Olaf is so funny. The first Disney movie to have realistic characters. The music is some of the best to show for from Disney."
75 23% About Time (2013) - Rated 26 May 2014
"Using the same actress in another time travel movie was too much for me. I kept putting story plot from "Time Travelers Wife" into this one. Don't get me wrong the stories are different and the movie is okay."
97 56% Identity Thief (2013) - Rated 26 May 2014
"So funny. I love Melissa McCarthy. This movie kept me laughing and surprisingly had a heart warming moment."