Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Marinaki

Cinema Addict - 1539 Film Ratings

Member Since: Feb 9, 2011

Location: Thessaloniki, Greece

more Featured Reviews
80 76% Chariton's Choir (2005) - Apr 26, 2011
"Quite satisfactory comedy, which is watched pleasurably, though many of the characters, maybe due to their big number, do not have the depth they deserve. Mainly targeted, though, to Greek audiences, as foreigners could find it difficult to understand the political background at the time the facts in the movie take place and the way many Greeks perceive people in the army or the police."
70 56% Girls in the sun (1969) - Jul 02, 2011
"Stasou, mygdala!!"
100 99% Notorious (1946) - May 21, 2011
"It was a shame I had not watched it for so long!! At the end, it had me on the edge of my seat, agonizing over the fate of the two lovers."
85 86% Alaloum (1982) - Jul 24, 2011
"Endless laughter!!"
55 31% Confessions of an American Bride (2005) - May 15, 2011
"Average romantic comedy for TV, suitable to pass a pleasant evening staying in. I wouldn't watch it a second time, though, as I spent two hours waiting for a plot twist which never happened."
15 2% Rab Ne Bana Di Jodi (2008) - Sep 18, 2011
"The first Bollywood movie I ever tried to watch. After this, I'll never try again..."
95 97% O Klearhos, i Marina kai o kontos (1961) - Apr 24, 2011
"One of the best Greek comedies of the era. And what else could it be with Tsiforos as the writer and director and a select choice of actors!"
80 76% Vaniglia e cioccolato (2004) - May 30, 2011
"Very strong script, amazing scenery. A very emotional movie, without being too much of a melodrama or sappy."
90 93% Laos kai Kolonaki (1959) - May 22, 2011
"Very cute comedy, on the background the city of Athens in the late '50s, amazing songs of Manolis Chiotis. Overall, really worth-watching!!"
65 46% Mi fevgeis... (2004) - Aug 13, 2011
"Very realistic movie overall, but I feel that only Greek students will be able to identify themselves with the characters and their problems."