Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
MontyCircus

Cinema Addict - 1730 Film Ratings

Member Since: Nov 26, 2010

Location: Windsor, Ontario, Canada

more Recent Ratings
80 87% Memory: The Origins of Alien (2019) - Feb 25, 2021
"Wanna hear people dissect the making of and themes of "Alien" for an hour and a half? Yeaaah buddy! It was largely very interesting, but some of the "deep" analysis sounds like a bunch of hooey to me, e.g. "Alien deals with the same hopes and fears that the great thinkers of ancient Greece, Egypt & Rome have been wrestling with for thousands of years!" Umm...guys...it's a haunted house movie."
60 67% Borat Subsequent Moviefilm (2020) - Feb 25, 2021
"Nowhere near the gut-busting cultural touchstone that was the original, or even the recent "Who Is America?" But it does have Maria Bakalova! And that's worth checking out for some giggles."
40 37% Ran (1985) - Feb 24, 2021
"Almost makes King Lear watchable. Almost."
60 67% Palm Springs (2020) - Feb 22, 2021
"With the huge buzz I was expecting something special. It started out strong when it emphasised comedy, but ended up just ok for me."
80 87% Tiger (2021) - Feb 21, 2021
"Good stuff! 3½ hours never dragged."
20 11% Mrs. Wilson (2018) - Feb 21, 2021
"A British spy had 4 secret wives and families and children aplenty, who all found out about it after his death. There, I saved you 3 hours."
40 37% The Lady and the Dale (2021) - Feb 20, 2021
"The story of a dirt bag con-artist. But she was trans, so let's celebrate her!"
60 67% The Trial of the Chicago 7 (2020) - Feb 18, 2021
"Pretty good, smart to have all the riot bits saved for the end. Good history lesson."
20 11% 30 Coins (2020) - Feb 17, 2021
"It's like a Spanish "X-Files". Turns out I don't want to watch a Spanish "X-Files". Gave up mid-way through episode 2."
20 11% Suspiria (1977) - Feb 17, 2021
"The plot is balls. The score is balls. The dialogue is balls. The acting is balls. Shut off after 40 minutes."