MovieMelee

moviemelee
Movie Buff - 203 Film Ratings
Member Since: 17 Dec 2014
Location: North Charleston, South Carolina, USA
Age: 51
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I have a rather complex system that I use to grade my movies. The only movies that I give a 100 to are movies that I consider completely flawless. I always look for anything to deduct points on in a movie, so you should not see too many 100s where I am concerned.

more Recent Ratings

100 96% Captain America: Civil War (2016) - Rated 07 May 2016
93 39% The Huntsman: Winter's War (2016) - Rated 23 Apr 2016
"A lot better than the original. Charlize Theron, Chris Hemsworth, and Emily Blunt really throw themselves into their roles. Not perfect but not a bad watch, either."
48 0% Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - Rated 23 Apr 2016
"What a mess. Got as high a score as it did because of cinematography and costumes but the rest of the movie was utter and complete garbage. DC will not fool me again. I will never watch another one of their movies as long as it exists in this universe."
86 17% Scream 3 (2000) - Rated 19 Feb 2016
82 11% Avatar (2009) - Rated 19 Feb 2016
66 3% Turbo: A Power Rangers Movie (1997) - Rated 19 Feb 2016
65 3% Batman: Bad Blood (2016) - Rated 19 Feb 2016
94 46% Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Rated 19 Feb 2016
80 8% Waterworld (1995) - Rated 19 Feb 2016
93 39% King Kong (2005) - Rated 19 Feb 2016