Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Neowulf

Cinema Addict - 1323 Film Ratings

Member Since: Apr 27, 2015

Location: Sweden

Age: 32

more Recent Ratings
70 78% Star Trek: The Next Generation (1987) - Jun 01, 2021
60 59% Celles et ceux des cimes et cieux (2015) - May 05, 2021
"Ultra short, loose on narrative, wears its influences on its sleeves, and has almost no sound effects - more of a concept / showcase piece than a film. But it does look fantastic."
60 59% Stinsen brinner (2008) - Apr 28, 2021
"It's exactly the same as the movie. You could watch either version but I think it is slightly more fun to watch it as a stage show as it was intended."
50 39% Det sista √§ktenskapet (2021) - Apr 26, 2021
60 59% Shredders of Metal (2018) - Apr 23, 2021
40 24% C Eriksson Solo (2010) - Apr 19, 2021
"One of Claes Eriksson's strong suits is the monologue, so one would think a solo revue, though ambitious, would work well. Sadly he insists to sing ("sing") a bunch too and, well, my ears will never be the same again."
70 78% Den Enskilde medborgaren (2006) - Apr 09, 2021
40 24% My Octopus Teacher (2020) - Apr 04, 2021
"Can a human with his cameras and lights ever "just observe" nature objectively, or is his mere presence always an unavoidable source of disturbance? How much interference is OK? Can a filmmaker develop a strong bond for a wild animal, or should he aim to stay objective? How ever well-meaning, could it cause unintended damage? These are some of the interesting ethical questions that this film quickly handwaves off, with a bad aftertaste as result. The actual octopus footage is amazing though."
70 78% Arrival (2016) - Apr 03, 2021
"Some technical and geopolitical plot beats are a little rough around the edges, but overall it's an above-average intelligent sci-fi with interesting theme, several gorgeous shots, and poignant sound design. And it made me read on Wikipedia about linguistics for half the night."
50 39% Svenska nyheter (2018) - Mar 30, 2021