Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Obdurate

Celluloid Junkie - 2594 Film Ratings

Member Since: Jul 26, 2008

Location: Canada

Age: 35

Gender: Male

Bio: I have a twitter: https://twitter.com/flickmetictyler
I have a website too: https://flickmetic.com

If you want more of my movie opinions, pictures of a bunny AND some data analysis regarding movies (along with some other off-topic stuff occasionally), please check it out.

Don't worry, I will always post my reviews on Criticker too because I love this site more than my own family (don't tell them) and this has been an incredibly valuable resource/tool for me. Plus I appreciate all of you people who have ever reached out to me or starred my reviews. I can't quit you, Criticker, I just want to make some money at my website and hopefully someday quit my crap job.




Anything 51 and up is a recommendation, meaning you aren't wasting your time seeing it. Anything between 51-79 ranges from mediocre to very good. Anything 80+ is what I call a "Great Movie" and it's a must-see and is awesome to various degrees. Anything that's a 50 is something that I'm a fence sitter on (meaning I'm too useless to actually be able to make up my god damn mind) so it could go either way. 49 and under means you should avoid. Under 10 means I was probably raped by the movie or, at the very least, fondled. Despite the effort I've put into explaining my rating system, numbers are fairly often chosen at random (well, maybe my gut feeling) so I might actually like a movie I rated 75 more than an 85, I just really can't be bothered to go back and constantly re-do my ratings.
more Recent Ratings
15 1% Transfer (1966) - Sep 19, 2020
"Awkward but not endearingly so, doesn't show any real potential. We know Cronenberg would go on to do great things but this isn't it. The dialogue is wonky as hell, and I even like psycho babble, but this just didn't really work in any way. Camera angles were janky."
70 39% Akilla's Escape (2020) - Sep 18, 2020
"The dialogue can be quite wonky, occasionally an attempt to combine poetry and normal dialogue (but being a little hokey even when they don't try to do that sometimes). Saul Williams is okay but can't handle some of the heavier lifting. It touches on some serious issues well but I wish it woulda went deeper. But the music by Saul/3D is wonderful and so fitting to the atmosphere, along with the general visual sense. So there's some great and some decent, which means that it's only good."
80 65% The Devil All the Time (2020) - Sep 17, 2020
"It doesn't need to be as long as it is but I enjoyed it quite a bit, even most of the movie feels slower and the ending has some pacing issues. I think it's because while I wouldn't say they're AMAZING performances, I liked Holland and Pattinson quite a bit as well. Very dark, atmospheric, consistent tone. A little gruesome sometimes."
80 65% The Social Dilemma (2020) - Sep 15, 2020
"Really liked the actual documentary part, the commentary is spot on. Some cool music. The drama aspect of it doesn't work."
75 51% Penguin Bloom (2020) - Sep 14, 2020
"Watts puts in one of the best performances of the year so far. Lincoln can't really handle the material he's given. Very emotional movie, but having a relationship between an animal and a human is pretty much a recipe for success. Directing is uneven; some great parts but then a lot of it is subdued, sometimes to its detriment. A little bit too flawed in order to be "great" but it is very good."
80 65% Doodlebug (1997) - Sep 11, 2020
"Thought that it showed what Nolan would go on to do really well. Its low budget nature made some of the effects a little weird but at the same time there was an endearing quality to it. I loved the music, thought the story was interesting for as long as it lasted. I didn't expect to like this as much as I did."
85 80% La Casa Lobo (2018) - Sep 10, 2020
"Storytelling is full of symbolism and explores Maria well, but the plot itself isn't always paced the greatest. However, the stop motion animation is great, full of awesome imagery and the style fits the message well. Also just love how instead of cutting to new areas it's shot kinda like a handicam and things just transition, melting away and forming instead of more conventional cuts."
80 65% I'm Thinking of Ending Things (2020) - Sep 05, 2020
"Interesting style but some of it fails, such as the pig. The dialogue is sometimes incredibly fascinating but the script will occasionally drown the movie as well. Buckley puts in really solid work here Collette is the most memorable in the limited time she's present. Excellent usage of colours. Often feels like they're driving into the void which is a great way to explore the themes. I love snow in movies. A lot of greatness but some seriously dicey decisions hinder it. Undeniably experimental."
30 5% Rogue (2020) - Sep 02, 2020
"Interactions between the soldiers seemed so forced and wannabe quirky (the Backstreet Boys gag never worked), probably in an attempt to breathe life into generic soldiers that I never ended up caring about. Fox wasn't suited for this. Some of the action was okay, that's about all I can give it. The writing really let this down, the dialogue is atrocious. Bad visuals. This was a weird genre to tell the message that this movie wanted to."
55 17% The Binge (2020) - Aug 31, 2020
"Vaughn is the highlight whenever he's on screen. I've become a fan of his over the past few years. It's a play on The Purge (clearly) except with drugs/alcohol and without the real social commentary... though it does try here and there, like at the beginning when it half-heartedly goes in. Appreciate the willingness to be a little offensive, and sometimes the jokes work, but as it progressed they worked less, leaving me only watching because I'm already invested in the characters. Decent."