Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Ofterdingen

Celluloid Junkie - 4371 Film Ratings

Member Since: Jun 25, 2008

more Recent Ratings
11 0% Valerian and the City of a Thousand Planets (2017) - Apr 10, 2021
"Everything that’s wrong with modern “blockbusters” rolled into one giant luminous pile of shit."
37 16% Lucy (2014) - Apr 05, 2021
"Stupid and endlessly smug."
39 18% Black Water (2018) - Apr 04, 2021
"Lundgren is wasted and not once does it feel like being anywhere near an actual submarine. (At least have some low ceilings or something.) But some of the action is fine and Jasmine Waltz is gorgeous. "
46 29% Kill Chain (2019) - Apr 02, 2021
"Despite the first half being considerably better than the second, it is still quite ok all the way."
54 39% Les traducteurs (2019) - Apr 02, 2021
"Fine production value and constantly entertaining. Also constantly silly. "
71 78% The Panic in Needle Park (1971) - Mar 31, 2021
"Very sad people in a very bleak drama. Gus Van Sant before Gus Van Sant."
77 90% Shadowlands (1993) - Mar 30, 2021
"Patient, handsome filmmaking with a stellar cast and a fine literary script."
75 87% Battleship Potemkin (1925) - Mar 29, 2021
"Editing over substance."
48 32% Jane Got a Gun (2016) - Mar 27, 2021
"Would make an okay modern western double bill with, the albeit superior, Slow West. Ewan McGregor is the best thing in it."
62 57% Nomadland (2020) - Mar 23, 2021
"Solid and awfully calculated."