Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
Paxton

Celluloid Junkie - 2642 Film Ratings

Member Since: Jan 24, 2012

Location: Your neighborhood, right behind you. , USA

Age: 39

Gender: Male

Bio: I'm going to fudge my rankings and uprank movies that are my actual favorites. My favorite movies are rarely the best in craft. And while one of my favorites may be the expertly crafted The Godfather, I'm not going to be using this unique opportunity to recommend you something you already know you should see. If you were waiting for me personally to convince you to watch Seven Samurai, you have put too much pressure on a guy that likes Michael Dudikoff films. I had previously given Ravenous an 86 when in reality it's a 75 tops. Now it's a 100. Welcome to my recommendations.
more Recent Ratings
44 12% Problem Child (1990) - Sep 18, 2020
"More like Quarantined Child. Anybody?"
60 34% The Host (2006) - Sep 17, 2020
"I really like the band ††† (Crosses) featuring Chino Moreno, the singer from Deftones. I'm enamored with his voice and here it's at its sexiest. It amazes me as the first few Deftones albums would never lead you to believe you'd want to hear that voice croon. I've kept up with Deftones but I've begun to lean towards the singier songs like Rosemary. There's a correlation here with Joon-ho Bong but hell if I can elaborate it here."
75 75% Superman II (1980) - Sep 17, 2020
"The movie that definitively proves that three Kryptonians will never be able to beat one Kryptonian."
66 45% The New World (2005) - Sep 16, 2020
"Nobody seems willing to discuss the obvious Ent gaze at play in this film."
49 17% xXx (2002) - Sep 16, 2020
"Remember when Vin Diesel was going to be the next Richard Greico? Wait..."
50 19% Police Academy 4: Citizens on Patrol (1987) - Sep 15, 2020
"This is the one where these goofballs do some goofy stuff."
46 14% The Lodge (2020) - Sep 15, 2020
"I'd like to lodge a complaint. There is a distinctive difference between what current horror wants to offer and what I am even mildly interested in. My vote that night had gone to April Fool's Day from the eighties. Instead we did this and nobody had a good time. I'd like to dislodge this film from my memory. Too easy."
68 50% The Whole Nine Yards (2000) - Sep 08, 2020
"I find it difficult to ANALYZE THIS. It's even harder to find something to compare it to."
79 83% Enter the Dragon (1973) - Sep 08, 2020
"The fighting is top notch, I love the paltry story to set up as much fisticuffs as possible, but realistically, Bruce Lee was never going to be a great actor like Chuck Nor...Jean Claude Van...Steven Seag...Dolph Lund...Tony Ja...You know what? He's does juuuuuuust fine."
66 45% Attack of the Killer Tomatoes! (1978) - Sep 04, 2020
"There is a jaw-dropping helicopter crash near the beginning that is rumored to be an actual accidental crash. If it isn't real than it's the greatest fake since (insert sad sexual experience)."