Peppersteak

peppersteak
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 20 Mar 2006
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

90 50% Viva La Muerte (1971) - Rated 14 Aug 2007
85 30% W.R. - Mysteries Of The Organism (1971) - Rated 14 Aug 2007
"Dusan Makavejev drama/documentary about sexual revolution and Wilhelm Reich."
93 65% El Topo (1970) - Rated 14 Aug 2007
95 75% The Holy Mountain (1973) - Rated 14 Aug 2007
90 50% Pound (1970) - Rated 14 Aug 2007
85 30% Mr. Freedom (1969) - Rated 14 Aug 2007
80 15% Zazie Rides The Metro (1960) - Rated 14 Aug 2007
"Early Louis Malle film."
97 85% A Woman Under the Influence (1974) - Rated 14 Aug 2007
"Mabel, a wife and mother, is loved by her husband Nick but her madness proves to be a problem in the marriage. The film transpires to a positive role of madness in the family, challenging conventional representations of madness in cinema."
75 5% Salò, or The 120 Days Of Sodom (1975) - Rated 14 Aug 2007
"The film that got director Pier Paolo Pasolini murdered."
100 95% Week End (1967) - Rated 14 Aug 2007
"Jean-Luc Godard's official kiss-off the the New Wave in favor of film as an instrument for political revolution. His most violent and infamous work and an important film."