PietHeijn

Check out PietHeijn's...
75 T9 | Call Me by Your Name (2017) - Apr 14, 2018 |
80 T9 | The Theory of Everything (2014) - Apr 08, 2018 |
73 T8 | Koyaanisqatsi (1982) - Apr 07, 2018 |
78 T9 | Léon: The Professional (1994) - Mar 31, 2018
"REWATCH: 90 -> 78. A sweet and well-directed action movie. Has a great opening and a fine last action sequence. Loses some steam in the middle. Gary Oldman is brilliant."
|
75 T9 | I, Tonya (2017) - Mar 30, 2018 |
53 T5 | Fracture (2007) - Mar 24, 2018 |
60 T6 | Jumanji: Welcome to the Jungle (2017) - Mar 22, 2018 |
78 T9 | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (1988) - Mar 18, 2018 |
68 T8 | Annihilation (2018) - Mar 17, 2018
"A lot of interesting ideas from a director with a clear vision. The movie itself has a very strange atmosphere: tense, claustrophobic, at times beautiful, but also surreal in a somewhat fake way (the annihilation sequence). Although "Annihilation" is rich of ideas, it sometimes feels a bit shallow. Rewatch is needed and my score may be too low."
|
55 T5 | Kung Fury (2015) - Mar 11, 2018 |