Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
ReptilianWO

Cinema Addict - 1194 Film Ratings

Member Since: Nov 30, 2016

Bio: Rankings are relative to genre/style/purpose/whatever rather than being some universal measurement since obviously drama gonna dominate genre films and comedy. Also it's damn hard to stay consistent, but I'm trying to rank things based on the full range of numbers where that median value of 50 isn't bad, instead serving to represent the average measure of quality. That value being a distinct measure from, say, the average quality of any given film as, as with most everything in life around least 70 percent of everything is going to be garbage. There are bound to be hundreds of no budget and no expectation releases for any given major effort production so the distribution is always gonna be out of whack. There's way less value in ranking the order of that 70 percent enough to match the full distribution than there is in allocating a wider range of numbers based on average quality (not quality of average). I think it gives more insight than limiting to 7-10 ratings clustered with anything remotely decent starting at that inflated value. I think the site's weighed tiers do a pretty good job showing how my 50 ranking isn't actually a bad based on the distributions, so judge on those tiers, though it can make my "tci" wonky as hell.
more Recent Ratings
60 58% Not Another Teen Movie (2001) - Feb 09, 2021
78 85% Brazil (1985) - Feb 09, 2021
40 25% 10 Things I Hate About You (1999) - Feb 09, 2021
37 20% Mobsters (1991) - Feb 09, 2021
"paint by numbers"
90 96% American Movie (1999) - Feb 08, 2021
30 12% Critters 3 (1991) - Feb 08, 2021
28 11% Growing Pains (1985) - Feb 08, 2021
75 81% Watchmen (2019) - Feb 08, 2021
65 66% The Hunt (2020) - Feb 08, 2021
35 18% Titanic (1997) - Feb 08, 2021